reklama

Keď splníte zákon a dostanete likvidačnú pokutu

Dennodenne čítame a počúvame slová o tom, že potrebujeme na Slovensku znížiť nezamestnanosť. Reči o tom ako potrebujeme dať ľuďom viac práce, aby mali viac peňazí však ostro kontrastujú s realitou.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (12)

Napríklad keď úrady udelia likvidačnú pokutu firme, ktorá dá prácu ľuďom a táto pokuta firmu položí na kolená.

Nejde pritom o vymyslený príbeh, ale smutnú realitu. Pani Piliarová bola živnostníčkou a zamestnávala dvoch ľudí. Rozhodla sa, že položí živnosť a založí si vlastnú eseročku, v ktorej svojich predchádzajúcich zamestnancov zamestná. V pondelok 3. februára 2014 teda doručila na pobočku Sociálnej poisťovne všetky dokumenty o zaregistrovaní svojej novej firmy. So sebou mala aj Žiadosť o používaní elektronických služieb pre odvádzateľov poistného, aby mohli byť jej noví zamestnanci zaregistrovaní do systému. Samozrejme, zaregistrovala by ich počas svojej návštevy v Sociálnej poisťovni aj papierovo, no táto možnosť už bola zrušená. A tak čakala, kým jej jej sprístupnia elektronickú formu. Lenže, na Slovensku to nefunguje len tak. Musela čakať 24 hodín a tak svojich dvoch zamestnancov elektronicky prihlásila až 4. februára 2014 s dátumom od 1. februára 2014 (sobota). Zároveň za svojich zamestnancov odviedla odvody do zdravotnej a sociálnej poisťovne od 1. februára 2014. Však tak boli zaregistrovaní.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V auguste 2014 prebehla kontrola inšpektorátu práce, ktorá nič nezistila. Následne bola odovzdaná evidencia pracovného času, podľa ktorej kontrolóri zistili, že zamestnanci pracovali už 3. februára 2014. Zdravý rozum by v tom problém nevidel, však pani Piliarová kvôli ich prihláseniu bola v Sociálnej poisťovni práve 3. februára 2014, zaplatila za nich odvody od 1. februára 2014. Tak teda kde je problém?

Podľa evidencie dochádzky totiž pracovali už 3. februára 2014, no elektronicky boli prihlásení až o deň neskôr. Zákon o nelegálnej práci totiž hovorí, že zamestnanci nemôžu pracovať pokiaľ nie sú prihlásení. Ale. Zákon o sociálnom poistení hovorí, že zamestnávateľ má 8 dní na prihlásenie nových zamestnancov odo dňa vzniku pracovného pomeru.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Aký verdikt vyniesli teda úradníci? Pokuta 5 000 eur pre firmu pani Piliarovej za nelegálne zamestnávanie. Žiaľ, toto je názorná ukážka ako sa štát správa k ľuďom, ktorí pracujú a dokonca dávajú prácu ďalším ľuďom. Čo myslíte, aká je budúcnosť tejto firmy a jej zamestnancov? Firma stratí platobnú schopnosť a zamestnanci skončia na úrade práce.

Ako to zmeníme?

  • Zákon o nelegálnej práci stanovuje minimálnu pokutu za akékoľvek porušenie zákona vo výške 5 000 eur. Ku všetkým firmám teda pristupuje z princípu prezumpcie viny. Definujeme presné prípady, za ktoré je možné udeliť pokutu a zároveň aj jasné podmienky, ktoré určia výšku pokuty.

  • Zosúladíme povinnosti zákona o sociálnom poistení a zákona o nelegálnej práci a stanovíme inú lehotu tak, aby sa prihlásenie zamestnanca realizovalo do 2 pracovných dní od začatia výkonu činnosti. Tým sa odstráni vnútorný rozpor zákona spôsobujúci v praxi situácie ako je uvedená v našom príklade s neprimeranými dôsledkami pre zamestnávateľa.

Ak sa Vám blog páčil, podporte ho na vybrali.sme.sk.

Matej Žiliak

Matej Žiliak

Bloger 
  • Počet článkov:  3
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Položte si otázku „Žije sa mi dnes lepšie ?“, odpovedali ste „nie“ ? Takto reaguje väčšina ľudí.Nikto však nemá chuť začať aktívne vstupovať do politiky.Po páde vlády Ivety Radičovej, som vstúpil do SDKÚ-DS.Od roku 2014 som predsedom Regionálneho zväzu SDKÚ-DS Žilinského kraja. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu